Co to jest gimnastyka artystyczna?

Gimnastyka artystyczna – piękno, wdzięk i gracja, sport uprawiany przez dziewczęta w wieku od około 4 do 24 lat. Do programu olimpijskiego została włączona w 1984 (Los Angeles)

Najmłodsze  zawodniczki zaczynają od układu taneczno-akrobatycznego jest to układ do muzyki bez przyboru trwa około 90 s. na planszy o wymiarach 13×13 m. Zawodniczki przechodzą przez kolejne klasy sportowe:

* klasa młodzieżowa / do lat 9-ciu 
* klasa III  (młodziczki) / do lat 10
* klasa II (juniorki młodsze) / do lat 12
* klasa I (juniorki) / do lat 15
* klasa mistrzowska (seniorki) /zawodniczki które w danym roku kończą 16 lat i starsze

Począwszy od klasy młodzieżowej zawodniczki trenują z przyborami i są nimi:skakanka, obręcz(w klasie młodzieżowej), później piłka, maczugi i wstążka. Juniorki i seniorki startują w czterech układach z obręczą, piłką, maczugami i wstążką. Wyjście zawodniczki lub przyboru poza planszę  jest karane na zawodach punktami minusowymi. Każdy układ podlega ocenie sędziów podzielonych na dwie komisje:

* D-trudność 

* E- wykonanie i artyzm

Zawodniczki startują zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Grupy zbiorowe, czyli tzw. zbiorówki składają się z 5 lub 6 zawodniczek w zależności od grupy wiekowej. Młodziczki i Juniorki mają do wykonania 1 układ, a seniorki (klasa mistrzowska) 2 układy. Czas jednego układu wynosi około 2:30 min. W młodziczkach  i juniorkach młodszych jest to 6 zawodniczek, zaś w juniorkach i seniorkach drużyna składa się z 5 zawodniczek.

Do najważniejszych zawodów zaliczamy:
* zawody o Puchar Prezesa PZG/ do lat 9 oraz regionalnie Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek / do lat 9 
* Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w klasie III i II poprzedzone eliminacjami w połączeniu z Drużynowymi Mistrzostwami Polski w klasie III i II. 
* Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie I i Mistrzowskiej
* Mistrzostwa Polski UKS-ów 
* Klubowy Puchar Polski
* Mistrzostwa Polski w Układach Zbiorowych 
* Igrzyska Olimpijskie
* Mistrzostwa Europy
* Mistrzostwa Świata 
* Puchar świata FIG 
* oraz liczne turnieje towarzyskie ogólnopolskie i międzynarodowe